Dom

Dom z wysokim IQ

„Smart” – można dziś opisywać tak cokolwiek. Wydaje się, że jest to określenie cokolwiek wyświechtane. W przypadku inteligentnych domów ma jednak swoje uzasadnienie, ponieważ to właśnie takie konstrukcje stają się coraz popularniejsze i na pewno niedługo zastąpią tradycyjne budynki. Kiedy nadejdzie era domów inteligentnych, wszyscy będą już tylko wędrować wspomnieniem do czasów, gdy każde urządzenie gospodarstwa domowego i każdą instalację trzeba było obsługiwać osobiście. Ręczne uruchamianie każdej instalacji i sprzętu w domu wkrótce stanie się wspomnieniem.

Najważniejsze właściwości domu inteligentnego

Dom inteligentny to określenie dla miejsca, które ukrywa w swoim wnętrzu nowoczesne systemy i technologie zwiększające zarówno komfort lokatorów, jak i poziom ich bezpieczeństwa. Znak rozpoznawczy inteligentnego domu stanowią samoczynne instalacje zarządzające domowym sprzętem i urządzeniami. Niemal wszystkie aktywacje następują automatycznie, a lokatorzy domu pozbywają się konieczności wykonywania tych czynności w sposób manualny. Oczywiście w każdej chwili użytkownicy mają możliwość, by dowolnie przeprogramować parametry układów wedle swoich oczekiwań.

Moc korzyści w inteligentnym domu

Jeszcze jednym przyczynkiem do użytkowania domu inteligentnego, poza wygodą i poczuciem bezpieczeństwa, pozostaje zmniejszenie kosztów utrzymania. Dom inteligentny to budynek ma wyjątkowo wysokie kryteria dotyczące obniżania potrzeb energetycznych. Dla wielu osób niezwykle ważny będzie również fakt, iż dom inteligentny jest konstrukcją proekologiczną i przyjazną dla środowiska. W kontekście coraz bardziej surowych przepisów UE z założenia chroniących środowisko takie właściwości cechy domu inteligentnego czynią go melodią przyszłości.

Co składa się na efekt ostateczny w domu inteligentnym?

Co zalicza się do typowych elementów domu inteligentnego? Są wśród nich na przykład instalacje centralnego ogrzewania CO czy podgrzewania ciepłej wody CWU, często w inteligentnych domach instaluje się także np.: rolety i żaluzje sterowane centralnie, kominek z płaszczem wodnym ogrzewającym cały dom, zraszanie ogrodu, a nawet automatycznie sterowane kino domowe. Te zastosowania mogą nie mieć końca, a stopień wykorzystania innowacji wynika wyłącznie ze stanu kreatywności projektantów oraz stanu finansów przyszłych użytkowników budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *