Dom Zakupy

Jaka gramatura ręcznika jest najlepsza?

Kupując nowy ręcznik, można natknąć się na wiele dość tajemniczo brzmiących słów, takich jak na przykład „gramatura”. Mimo że każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż ma ona związek z wagą tkaniny, to jednak niewielu wie, w jaki sposób przekłada się na wytrzymałość i użytkowanie materiału. Które ręczniki są lepsze – te o większej, czy mniejszej gramaturze?

Tkanina ręcznika

Chcąc wybrać odpowiedni ręcznik w rozsądnej cenie, warto najpierw zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Zaleca się sprawdzać skład surowcowy. Najlepszym materiałem na ręcznik jest bawełna klasyczna, która cechuje się najwyższą chłonnością. Ten typ tkanin zalecany jest zwłaszcza alergikom. Bardzo modne stały się także ręczniki bambusowe, które cechują się znakomitą chłonnością oraz właściwościami bakteriobójczymi. Gdy istotne są takie cechy jak wytrzymałość i sprężystość, warto zdecydować się na ręczniki wykonane z bawełny egipskiej. Jej przędza nie pilinguje się, nie pyli oraz z każdym praniem staje się coraz bardziej miękka.

Ze względu na to, iż w ostatnim czasie technologia zwijania przędzy poszła mocno do przodu, na rynku dostępne są także ręczniki zero twist, które nie są w ogóle skręcone oraz low twist – cechujące się bardzo delikatnym skrętem. Ich dużą zaletą jest sprężystość.

Jaka gramatura jest najlepsza?

Gramatura ręcznika (wyrażona w g/m2) określa jedynie to, jak ciężki jest materiał na jednym metrze kwadratowym tkaniny. Wpływ na to ma tylko grubość i jakość użytego włókna, jak i również ciasność splotu i natężenie nici. Tak więc im prześcieradło ma większą gramaturę, tym jest trwalsze, gładsze w dotyku, a zarazem bardziej podatne na odkształcenia, zagniecenia oraz trudniejsze do przechowywania. Trudno określić, która gramatura jest najlepsza, ponieważ wszystko zależy od stawianych jej wymogów. Ciężar tkaniny w prawie wszystkich przypadkach to definicja grubości samego ręcznika. Chcąc mieć ciężkie, a zarazem chłonne ręczniki, można zdecydować się na materiały powyżej 500 g/m2. Natomiast szukając lekkiego, letniego i łatwego w przechowywaniu materiału, to już 300 g/m2 będzie wystarczającym wyborem.

Gramatura ręczników – rodzaje

Gramaturę ręczników określa się współczynnikiem GSM, który precyzuje dokładny ciężar tkaniny – liczbę gramów na metr kwadratowy materiału. Warto pamiętać, iż bez względu na rozmiar ręcznika, im więcej bawełny wykorzystano na jego produkcję, tym będzie on cięższy. Na gramaturę ręcznika ma także wpływ długość pętelek oraz gęstość tkaniny znajdującej się pod nimi. Wyróżnia się ręczniki, które mają taką gramaturę jak:

  • 300-400 g/m2 – takie ręczniki szybko schną i zajmują mało miejsca. Jest to najlepsza gramatura dla ręczników plażowych oraz ręczników dla dzieci.
  • 400-520 g/m2 – najbardziej popularna gramatura ręczników. Są one przyjemne w dotyku, chłonne i szybko schną.
  • 520-750 g/m2 – to najwyższa dostępna na rynku gramatura, która sprawia, że ręczniki dłużej schną i zajmują więcej miejsca. Są jednak wodochłonne i przyjemniejsze w dotyku.

Dopuszczalne są różnice wagowe w granicach 5%. To tolerancja gramaturowa, która opisana jest w polskiej normie PN-EN 14697:2007. Jeżeli preferencją jest zakup najlepszego ręcznika, zaleca się wybór tego o wyższej gramaturze. Jednak warto uwzględnić fakt, iż ciężkie ręczniki dłużej schną, dlatego koszt ich utrzymania (suszenia i prania) jest wyższy.

Ręczniki – jak gramatura wpływa na ich wytrzymałość?

Częste pranie może powodować mikrouszkodzenia tkanin, które w konsekwencji skutkują pęknięciami lub przetarciami materiału. Ręczniki o wyższej gramaturze będą wolniej doznawać defektów, a co za tym idzie – powinny cechować się lepszą wytrzymałością. Nie jest to jednak ścisła zasada, gdyż wiele w tej kwestii zależy od dokładności procesu produkcji oraz jakości wykonania.

Czy wyższa waga materiału przekłada się na cenę ręcznika?

Im większa gramatura prześcieradła, tym więcej surowców jest używanych do tkania materiału w stanie gotowym do cięcia i szycia. Oznacza to więc, iż proporcjonalnie do gramatury rożnie także cena wykorzystanego produktu. Łącząc jednak wyżej wymienione fakty, warto zdawać sobie sprawę z tego, iż ręczniki o wyższej gramaturze przetrwają dłużej, dzięki czemu są opłacalną inwestycję. Gdy będą właściwie prane i przechowywane, mogą w niezmienionym stanie służyć przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *