Definicja nie jest skomplikowana – to biuro zajmujące się się łączeniem ofert pracy z tymi, którzy potrzebują zatrudnienia w Polsce i poza krajem. Agencja działa w dwóch kierunkach. Wypełnia zlecenia zatrudniających oraz wspiera szukających pracy udostępniając im szereg propozycji zatrudnienia.
Co tak naprawdę robi agencja pracy za granicą?
Specjaliści w agencji zatrudnienia parają się ogólnie pojmowaną pracą z obszaru HR. Jednym z wektorów jest dynamiczne wsparcie dla pracodawców w procesie odnajdywania najlepszych kandydatur na stanowiska. Wsparcie to nie polega wyłącznie na umiejętności wyszukiwania anonsów, ale rzecz dotyczy selekcji i wyboru kandydatów spełniających konkretne wymagania. Pracownicy APP poszukują dla swojego klienta profilu idealnego, by umiejętności i fachowość w jak największym stopniu nachodziły na oczekiwania formułowane przez pracodawcę. Agencja pośrednictwa pracy bierze pod swoje skrzydła także tych, którzy potrzebują pracy. Osoby takie przynoszą do biura pośrednictwa kompetencje, wiedzę i doświadczenie, które są dopasowane do profilu kandydata zakreślonego przez pracodawcę. Osoba poszukująca pracy może liczyć na wsparcie agencji w swojej sprawie i zalecenia w kwestii rozmowy rekrutacyjnej.
Jak wybrać dobrą agencję zatrudnienia?
APP powinna być wpisana do rejestru i posiadać zezwolenie MPiPS.Sprawdzenia wymaga także lista zagranicznych kontaktów agencji zatrudnienia, do których chce wysyłać pracowników. Nie wolno jej dodatkowo inkasować żadnych zaliczek, opłat manipulacyjnych itp.. Jedyny wyjątek stanowią koszty skierowania do pracy. Przed złożeniem podpisu na umowie z APP, powinniśmy porządnie przeczytać jej wszystkie zapisy. Nie wystarczy jednorazowe przejrzenie kontraktu, musimy kilka razy sprawdzić warunki, na które się zgadzamy. To najważniejszy moment ze względu na kruczki prawne, które mogą zmienić sens choćby jednego punktu umowy. Gdy mamy wątpliwości powinniśmy zadawać pytania, a jeżeli pojawiają się jakiekolwiek uwagi, dotyczące legalności danego zapisu, udajmy się do prawnika.