Dom Różności Zakupy

Czy dzianiny z mieszanych surowców są godne uwagi?

Osoby znające się nieco na branży tekstylnej wiedzą, jak zróżnicowanych pod kątem jakości surowców używa się do wyrobu odzieży. Przyjęło się, że naturalne surowce są lepsze od sztucznych, ale nie zawsze jest to prawda, a hurtownia dzianiny ze sztucznymi i syntetycznymi materiałami może być godna uwagi.

Hurtownia dzianiny – jakie materiały można w niej kupić?

Udając się do hurtowni dzianin, można zazwyczaj spotkać tam materiały o bardzo zróżnicowanym składzie. Na rynku z powodzeniem funkcjonują różne surowce, z których tworzy się wyroby włókiennicze i ostatecznie znajdują one swoich odbiorców. Podstawowym rozróżnieniem materiałów, których używa się do produkcji dzianin, jest podział na surowce naturalne oraz sztuczne. Hurtownia dzianiny może być zaopatrzona w obydwa rodzaje produktów, a często jest tak, że dostępne są dzianiny wyprodukowany z mieszanek naturalnych i sztucznych lub syntetycznych surowców. Powszechnie zwykło się twierdzić, że takie produkty są niegodne uwagi, co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Czym różnią się materiały sztuczne od naturalnych?

Do najbardziej powszechnych materiałów, z których wykonuje się odzież, można zaliczyć bawełnę. Tkaniny i dzianiny powstałe z bawełny są lekkie i przewiewne, a jednocześnie odznaczają się wysoką trwałością. Zazwyczaj bawełniane produkty są o wiele trwalsze od dzianin ze sztucznych materiałów, co jest ich zaletą. Dla niektórych większą zaletą jest jednak to, że naturalne surowce tworzą przepuszczalne produkty, co jest ważne na przykład przy produkcji odzieży. W praktyce oznacza to, dzianiny ze sztucznymi domieszkami nie są do końca dobrym wyborem przy produkcji koszul, koszulek lub bielizny lub pościeli. Mogą za to dobrze się spisać podczas produkcji wierzchnich warstw odzieży, gdyż ten parametr techniczny nie przeszkadza przy szyciu kurtek lub bluz.

Sztuczne tkaniny odznaczają się jednak mniejszą nasiąkliwością. Oznacza to, że często są wykorzystywane do produkcji na przykład odzieży sportowej. Powszechne na rynku są koszulki termoaktywne, które są szyte w stu procentach z lekkich i niechłonących tak łatwo wody tkanin i dzianin syntetycznych. Nie dość, że nie nasiąkają tak wilgocią, to ze względu na swoją strukturę bardzo szybko odparowują, co jest niemożliwe w przypadku bawełny. Tego typu surowce są także powszechne przy produkcji kurtek zimowych, sportowych lub przeciwdeszczowych.

Funkcjonalne wykorzystanie dzianin sztucznych

Dzianiny syntetyczne można także wykorzystać do produkcji plandek, parawanów, czy innych elementów, które są wystawiane na działanie wilgoci lub niekorzystnych warunków atmosferycznych. Świetnie spiszą się także, chociażby w śpiworach lub jako elementy wykończenia aut czy mebli. Ostatecznie oznacza to, że trudno określić jednoznacznie, że dany rodzaj materiału jest lepszy lub gorszy, gdyż każdorazowo należy rozpatrzyć to pod kątem konkretnych potrzeb.

Dzianiny z mieszanek

Powszechną praktyką jest produkcja dzianin z mieszanek surowców naturalnych i sztucznych. Niestety wielu producentów próbuje w ten sposób obniżyć koszty, gdyż dzianiny sztuczne są zdecydowanie tańsze. Dlatego też coraz częściej widuje się na metkach odzieży skład, który mówi, że dany produkt uszyto po części z bawełny i w pewnym stopniu na przykład z akrylu. Chcąc zaopatrzyć się w towar wysokiej jakości, należy zastanowić się, czy konkretna tkanina została wykonana tak solidnie, jak jest to konieczne i czy użycie domieszek innych materiałów niż naturalne było w danym przypadku uzasadnione. Ważne też, aby hurtownia dzianiny pozwoliła na dokładne sprawdzenie, w jakich proporcjach użyto konkretnych surowców. Jeśli materiał jest wykonany w głównej mierze, to znaczy przynajmniej w kilkudziesięciu procentach z bawełny, to będzie on prawdopodobnie miał parametry bardzo zbliżone do dzianin wykonanych w stu procentach z bawełny, a różnica będzie trudna do zauważenia na pierwszy rzut oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *