Lifestyle

Czy warto podjąć pracę u naszych czeskich sąsiadów?

Czechy przyciągają polaków nie tylko czeskim piwem i zabawnym językiem. Coraz więcej naszych rodaków wyjeżdża do Czech w celach zarobkowych. Co takiego mają Czechy, czego nie ma Polska? Dlaczego ludzie emigrują właśnie tam? Czy to się opłaca?

Czeska gospodarka ruszyła z kopyta. Strajki nauczycieli i innych grup zawodowych pozwoliły na rozwój koniunktury. Obecnie pracując na kasie w supermarkecie, można zarobić nawet 6000 zł brutto. Nie są to takie wysokie zarobki jak np. w Szkocji czy Niemczech, ale łatwość podjęcia pracy w Czechach dodaje im atrakcyjności. Dodatkowo bezrobocie w tym kraju spadło tak bardzo, że jest realne zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy.

Polska a Czechy

Polacy chwalą sobie to jak wygląda praca w Czechach przede wszystkim za bardziej przejrzyste, niższe podatki. Patrząc, jak wysokie są w naszym kraju i jaką część swojego wynagrodzenia oddajemy państwu to duży plus. Zaletą są także dość krótkie i sprawne procedury. Osoby z Polski pracujące w Czechach chwalą także stosunek tamtejszych mieszkańców do obcokrajowców. Można tam również spotkać wielu Ślązaków, którzy również przenieśli się lub wyjechali w celach zarobkowych.

Dojeżdżać czy się przeprowadzić

Część osób mieszkających blisko granicy z Czechami dojeżdża do pracy, a część przenosi się tam na stałe. Ludzie na forach piszą, że po przeniesieniu się do Czech spadły ich koszty utrzymania. Nieruchomości są tam o wiele tańsze, ludzie nastawieni bardziej przyjaźni, a urzędy stworzone dla ludzi. Można wysunąć wniosek, że pracuje się tam za konkretne pieniądze, wykonując normalną pracę i to w bardzo przyjemnych warunkach.

Niskie bezrobocie

Czeskie firmy dwoją się i troją, żeby pozyskać pracowników, gdyż jest więcej ofert niż bezrobotnych. Dzięki temu pensje rosną, a nowi pracownicy mają bogaty zestaw benefitów np. dopłaty do posiłków czy transportu. Ludzie lubią dostawać coś za darmo i tego typu dodatki są bardzo zachęcające.

Prowadzenie działalności

W Czechach bardziej opłaca się również prowadzić działalność gospodarczą. W Polsce oddajemy ok. dwadzieścia kilka procent swojego przychodu. W Czechach niewiele ponad dziesięć. Jeśli dodać do tego sprawnie działające i przyjazne urzędy nasi sąsiedzi wygrywają. Aby znaleźć pracę w Czechach wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „praca Czechy” znaleźć najatrakcyjniejsze dla nas ogłoszenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *