Dom

Jak dbać o ręczniki kąpielowe?

Nie jest tajemnicą, że wysokogatunkowy ręcznik posłuży nam o wiele dłużej niż ten, wykonany z kiepskiej jakości tkaniny. Aby zwiększyć żywotność ręczników, warto także zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i przechowywanie.

Jak prać ręczniki kąpielowe?

Doświadczone gospodynie domowe wiedzą, że piorąc ręczniki należy używać niewielkiej ilości detergentu. Grube ręczniki frote lubią zatrzymywać proszek wewnątrz tkaniny i kiepsko się wypłukują. Aby zminimalizować ryzyko nieestetycznych plam warto zmniejszyć ilość detergentu do jednej łyżki. Silne detergenty, które nie wypłuczą się z tkaniny, mogą uczulać domowników, a także nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Nie każdy wie, że do prania ręczników, nie należy używać płynów do płukania. Wypłukują się one z nich jeszcze trudniej niż proszki do prania a dodatkowo obniżają właściwości chłonne. W razie potrzeby użycia wybielacza, należy skorzystać z możliwie delikatnych detergentów. Zbyt mocny środek może zniszczyć hafty czy też wybarwić materiał. Lepszym rozwiązaniem przy usuwaniu brzydkich i trudnych plam mogą okazać się domowe sposoby. Cytryna, ocet czy soda to sprzymierzeńcy w walce z każdego rodzaju plamami na nawet najdelikatniejszych tkaninach.

Mając w domu alergika, idealnym sposobem na odświeżenie ręczników oraz pozbycie się bakterii, będzie użycie szarego mydła rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Takie rozwiązanie niestety nie sprawdzi się podczas prania w pralce automatycznej. Mydło mocno osadza się na elementach pralki i może ją uszkodzić.

Suszenie i przechowywanie

Odpowiednia pielęgnacja ręczników to także ich suszenie i przechowywanie. Aby ręczniki kąpielowe były miękkie przez długi czas należy suszyć je na lekkim słońcu i wietrze. Zbyt mocne, prażące słońce może uszkodzić strukturę tkaniny oraz zmienić jej kolor. Jeżeli korzystamy z suszarki automatycznej, warto wyciągnąć jeszcze ciepłe ręczniki i starannie je przetrzepać przed ułożeniem. Dzięki takiemu zabiegowi, nie będą zmięte a ich tkanina zachowa pierwotną strukturę.

Ręczniki kąpielowe nie muszą być prasowane. Jeżeli jednak borykamy się z alergiami czy innymi problemami skórnymi, warto zadbać o prasowanie ręczników w wysokich temperaturach. Dzięki takiemu zabiegowi eliminujemy wszelkie roztocza, bakterie czy resztki niewypłukanego detergentu.

Odpowiednia pielęgnacja ręczników kąpielowych sprawi, że będziemy się nimi cieszyć przez długi czas. Nie stracą one swoich właściwości a także pięknego, estetycznego wyglądu. Pamiętajmy jednak, że dbanie o wysokiej jakości ręcznik będzie o wiele prostsze niż w przypadku najtańszych egzemplarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *