mata-treningowa
Dom Różności Zakupy

Mata treningowa – jak znaleźć tę idealną

Mata treningowa to sprzęt potrzebny w większości systemów treningowych. Warto w nią zainwestować już na początku przygody z aktywnością fizyczną. Choć sama idea maty jest bajecznie prosta, to jej wybór już nie koniecznie. Jaka powinna być mata do ćwiczeń, by spełnić Twoje oczekiwania.

Mata treningowa – czy na pewno jej potrzebujesz?

Wiele osób na początku swojej aktywności fizycznej odwleka zakup maty. Z jednej strony to zrozumiałe, bo pojawiają się inne wydatki, jak choć obciążenie do treningów, z drugiej przez nieodpowiednie podłoże możemy szybko stracić motywację do sportu, bo zwyczajnie będzie nam niewygodnie.

Mata treningowa – co może Ci ją zastąpić

Mata treningowa to krótko mówiąc powierzchnia płaska, na której ćwiczyć, najczęściej w pozycjach leżących. Na upartego, możesz próbować ją zastąpić dywanem, ręcznikiem, kocem, czy nawet samymi panelami. Dlaczego jednak nie polecamy Ci tego rozwiązania? Mata treningowa ma zwiększyć komfort, higienę i bezpieczeństwo Twojego treningu. Niestety dywan i ręcznik, choć miękkie, to podczas części ćwiczeń mogą powodować nieprzyjemne otarcia, a do tego chłoną wodę jak gąbka, a taki gęsty splot to idealne miejsce do rozwoju bakterii i grzybów. Sama podłoga może i czysta, ale komfort robienia na niej np. brzuszków pozostawmy bez komentarza, siniaki i obtarte plecy powiedzą same za siebie.

Mata treningowa – jaka powinna być

Każda mata treningowa musi spełnić kilka podstawowych i uniwersalnych dla wszystkich typów ćwiczeń wymogów. Poznaj naszą checklistę pożądanych cech maty do ćwiczeń:

  • Antypoślizowa powierzchnia

To absolutna podstawa. Mata treningowa nie może się przesuwać po podłodze, w przeciwnym razie ćwiczenia, szczególnie te bardzo dynamicznie nie będą bezpieczne.

  • Łatwa w czyszczeniu

Trening ewidentnie kojarzy nam się z potem, ale poza nim na powierzchni, na której ćwiczymy, pozostawimy też martwy naskórek, włosy i cały bród zebrany spod maty. Mata do ćwiczeń nie może chłonąć wody, a jej wierzchnia warstwa powinna się łatwo czyścić.

  • Odpowiednia grubość i sztywność

Wymagana grubość i sztywność materiału, z którego wykonana jest mata w dużej mierze zależeć będzie od wybranej przez nas aktywności. Im grubsza i miększa, tym trudniej będzie nam utrzymać na niej równowagę. Z cienka i za twarda może z kolei nie zapewniać odpowiedniego poziomu komfortu podczas ćwiczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *