kokon niemowlęcy
Zdrowie

Zdrowie i higiena niemowlaka – poznaj przydatne akcesoria

Opieka nad niemowlakiem wymaga zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria. Jednym z niezwykle przydatnych okazuje się kokon niemowlęcy, który wykazuje się dużą uniwersalnością. Ponadto jego użytkowanie jest bardzo komfortowe dla rodziców, co jest w tej kwestii kluczowe.

Kokon niemowlęcy – co to jest?

Niemowlak to niewątpliwie ogromne wyzwanie, które wymaga zastosowania specjalistycznych akcesoriów. Co prawda nie są one niezbędne, jednak pozwalają na zdecydowanie więcej możliwości podczas opieki, a co za tym idzie oszczędzenie ogromnej ilości czasu. Kokon niemowlęcy to ciekawy produkt będący alternatywą dla zwykłego koca. Może on pełnić wiele funkcji, a jednocześnie nie trzeba martwić się o noszenie wielu rzeczy naraz. Sam kokon to coś na wzór łóżeczka wykonanego z odpowiedniego materiału i w odpowiednim wzorze. Jest to jednak bardzo poręczne akcesorium, które można użytkować w wielu sytuacjach. Wraz z niewielkim kocykiem okazuje się uniwersalnym zestawem, które powinno towarzyszyć każdemu rodzicowi.

Do czego może służyć kokon dla dziecka?

Istnieje bardzo wiele zastosowań kokonu niemowlęcego. Jednym z nich jest wykorzystywanie go, jako zwykłego łóżeczka. Jest ono jednak przenośne, więc z powodzeniem można go użytkować w takich miejscach, jak:

  • łóżko rodziców,
  • podłoga i dywan,
  • kanapa i sofa,
  • wózek,
  • i wiele innych.

Większość kokonów dostępnych na rynku ma kompaktowe wymiary i nadaje się dla dzieci od urodzenia, aż do około 10 miesiąca życia. Czasem może posłużyć jeszcze dłużej. Kokon można wykorzystać tam, gdzie nie da się położyć dziecka bez odpowiedniego posłania, a zwykły kocyk nie wystarczy. Bardzo wygodne jest też użytkowanie go wraz z wózkiem, gdyż można łatwo wyciągnąć dziecko i wziąć na ręce, bez konieczności dodatkowego otulania go kocem. Kokon jest też świetnym akcesorium na przykład do przewijania lub do improwizowanego zajmowania się dzieckiem podczas podróży w samochodzie lub na postoju. Może też służyć, jako przenośne łóżeczko do spania.

Jak wybrać kokon dla niemowlaka?

Wybierając kokon dla niemowlaka, zawsze należy zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany. Najlepiej, by była to miękka i przyjemna w dotyku tkanina. Optymalnym rozwiązaniem są tkaniny bazujące na bawełnie dobrej jakości. Renomowane firmy produkujące takie akcesoria wykorzystują tkaniny, które zapewniają świetną izolację termiczną, ale jednocześnie gwarantują sprawne odprowadzanie wilgoci, przez co nie ma ryzyka, że dziecko nabawi się odparzenia skóry lub podrażnień.

W drugiej kolejności należy sprawdzić, czy dany model ma odpowiednią wysokość. To właśnie ścianki sprawiają, że jest to tak uniwersalny produkt. Zazwyczaj wystarczy kilka centymetrów, by móc go swobodnie eksploatować i zajmować się niemowlakiem. Do kokonu powinna być dołączona kołderka pasująca pod konkretny wymiar. Wraz z poduszką pozwolą na stworzenie niezwykle praktycznego zestawu. Świetnym rozwiązaniem jest też opcja odwrócenia kokonu na drugą stronę, co jest spotykane w wielu modelach.

Jak dbać o higienę kokonu niemowlęcego?

Chcąc prawidłowo zadbać o higienę kokonu, warto go regularnie czyścić. W zależności od tego, z jakiego jest materiału, nie zawsze trzeba go prać. Czasem wystarczy przetrzeć zabrudzenia wilgotną ścierką, gdyż kokony są wykonane z takiego materiału, by były łatwe w czyszczeniu. Jeśli chce się go uprać, zawsze trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta i się do nich dopasować. Warto to robić raz na jakiś czas, chociażby dlatego, żeby pozbyć się bakterii i innych drobnoustrojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *