Rodzina Różności

Wyjazdy sanatoryjne – co warto o nich wiedzieć?

Polscy seniorzy od wielu lat jeżdżą do różnych sanatoriów na terenie całej Polski. W związku z tak dużą popularnością tego typu wyjazdów, miejsca te posiadają zróżnicowane opinie na swój temat. Z jednej strony jest to najtańsza opcja urlopowa, z drugiej zaś – wraz z ceną może spaść komfort takiego pobytu. Mimo wszystko, decydując się na pobyt w sanatorium, warto postawić na zwiedzanie i uczestnicy takich wyjazdów to wiedzą. Można to zaobserwować po częstotliwości wyszukiwań w Google takich fraz jak „sanatorium Sopot kamera” czy „góry sanatorium atrakcje”.

Sanatorium – dlaczego warto skorzystać z takiej opcji?

Każdy człowiek – nieważne czy młody, czy stary, zdrowy czy chory – cały rok marzy o okresie, w którym to wyjedzie gdzieś po to, aby tylko odpocząć od dnia codziennego. Skorzystanie z urlopu spędzonego w sanatorium (jeśli jest to możliwe) ma swoje dwie strony. Z jednej jest to najtańsza alternatywa urlopowa, ponieważ jest ona dofinansowana przez NFZ lub ZUS na trzytygodniowy pobyt w jednym z uzdrowisk w Polsce – zazwyczaj nie przekracza więcej, niż kilkaset złotych. Z drugiej zaś strony, ośrodki uzdrowiskowe są często przeniesione z ubiegłego systemu, jedzenie nie jest smaczne, a na samo skierowanie do sanatorium czeka się po kilka–kilkanaście miesięcy.

Jak długo oczekuje się na sanatorium?

Do NFZ-tu, który decyduje o dofinansowaniu pobytu emerytów w sanatorium okres oczekiwania jest bardo długi, gdyż wiele osób chce skorzystać z tej opcji. Występują przypadki, iż na termin wyjazdu do uzdrowiska w Polsce należy oczekiwać od 16 do 18 miesięcy. Skierowanie powinno być wystawione przez lekarza konsultanta, który na podstawie załączonych przez pacjenta wyników badań określa zasadność pobytu w uzdrowisku oraz proponuje miejsce i rodzaj kuracji. Dorosłym przysługuje prawo skorzystania z pobytu w sanatorium nie częściej niż raz na dwa lata.

Ile kosztuje pobyt w sanatorium?

W najlepszej sytuacji do skorzystania z pobytu w uzdrowisku są osoby, które nie są jeszcze na emeryturze i nadal pracują. W takim przypadku mogą one zwrócić się do ZUS-u, który opłaca cały turnus (trwający nawet 24 dni) z transportem, noclegiem, wyżywieniem i zabiegami. Takie wyjazdy są normowane na podstawie art. 69 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń, a także rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 października 2001 r., które określane jest w niniejszy sposób: „w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielenia zamówień na usługi rehabilitacyjne”

Najbardziej istotną zaletą „ZUS-owskich wakacji” jest fakt, iż na taki wyjazd od momentu złożenia wniosku, aż do rozpoczęcia urlopu czeka się nie więcej niż trzy miesiące. Mimo wszystko, bez względu na długość okresu oczekiwania, zawsze warto złożyć wniosek, ponieważ dzięki dobrze zorganizowanemu pobytowi w sanatorium pacjent o wiele szybciej dochodzi do pełni sił, a pobyt w gronie innych ozdrowieńców czy chorych, zajęcia w grupach oraz nowe znajomości – dostarczają wielu atrakcji i dodają chęci do życia.

Kto musi dopłacić do pobytu w sanatorium?

Niestety to, w którym sanatorium będzie odbyty okres rehabilitacji – nie jest zależne od pacjenta lecz od decyzji lekarza. Na szczęście wielu z nich kierując się sugestiami pacjenta, próbuje wybrać takie miejsce, które zadowoli chorego.

W sanatoriach w Polsce oferowane są również płatne usługi lecznicze czy sanatoryjne, które nie należą do tanich. Na przykład sześciodniowy pobyt w jednym z ośrodków ulokowanych na Mazurach dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa jest wydatkiem około 2000 złotych. Podobnie ma się sytuacja w odniesieniu do tygodniowych pobytów dla reumatyków czy osób z nadciśnieniem.

Pobyt w sanatorium to nie tylko leczenie i rehabilitacja

Okres pobytu w uzdrowisku najczęściej trwa około dwóch tygodni. Pomiędzy różnymi zabiegami i zajęciami pacjenci mają wiele czasu dla siebie. Jest to doskonały moment na zwiedzanie pobliskich okolic i korzystanie z atrakcji, jakie oferuje miasto. Dlatego też zaleca się po otrzymaniu listu z terminem i miejscem pobytu sprawdzić pogodę na cały okres rehabilitacji, a także miejsca, które warto zwiedzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *