Alimenty na małoletnie dzieci- Jak są ustalane i na jakiej podstawie?
Różności

Alimenty na małoletnie dzieci- Jak są ustalane i na jakiej podstawie?

Pierwszym pytaniem, które nasuwa się przy rozważaniu tematu alimentów na małoletnie dzieci, jest kwestia ich adresatów. Kto właściwie jest zobowiązany do płacenia tego rodzaju wsparcia finansowego? Otóż odpowiedź jest dość prosta – obowiązek płacenia alimentów spoczywa na rodzicach dziecka. Niezależnie od tego, czy rozwiedli się oni czy też nigdy nie byli małżeństwem, jeśli mają wspólne dziecko, to mają również obowiązek zapewnić mu utrzymanie.

Jaka jest podstawa do ustalenia wysokości alimentów?

Ustalenie wysokości alimentów może być żmudnym procesem, który oparty jest jednak na określonych zasadach i wytycznych prawnych. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dochody oraz możliwości zarobkowe rodzica-zadłużonego. Jeśli jedna ze stron nie posiada stałych dochodów lub jej zarobki są niewielkie, to suma przysługujących jej alimentów może zostać znacznie zmniejszona bądź nawet całkowicie anulowana. Jakie czynniki są brane pod uwagę przy ustalaniu alimentów? Podczas procesu ustalania alimentów, są brane pod uwagę różnorodne czynniki. Przede wszystkim wziąć należy pod uwagę potrzeby dziecka oraz standard życia, którym wcześniej się cieszyło. Dodatkowo, istotna jest również sytuacja finansowa obu rodziców oraz ich możliwości zarobkowe.

Czy można zmienić wysokość alimentów w trakcie ich pobierania?

Warto pamiętać, że ustalone początkowo alimenty nie muszą być stałe i niewzruszone przez lata. Zdarza się bowiem, że dochodzi do zmian w sytuacji finansowej jednego z rodziców lub też występują inne okoliczności wpływające na tę kwestię. W takich przypadkach możliwe jest wniesienie odpowiedniego pozwu o zmianę orzeczenia dotyczącego wysokości alimentów.

Co się dzieje, gdy rodzic nie płaci alimentów?

Niestety często zdarza się sytuacja, gdy jeden z rodziców nie wywiązuje się ze swojego obowiązku płacenia ustalonych alimentów na rzecz małoletniego dziecka. W takim przypadku drugi rodzic może zgłosić ten fakt organom ścigania bądź skierować sprawę do sądu rodzinno-opiekuńczego. Sąd może podjąć stosowne działania mające na celu wymuszenie zapłaty należnych sum pieniężnych. Jak widoczne jest to, ustalanie alimentów na rzecz małoletnich dzieci nie jest jednoznacznym i prostym procesem. Wielu rodziców może być zdezorientowanych w tej kwestii i nie wiedzieć, jak należy postępować. Szukaj pomocy u adwokata, wielu z nich znajdziesz w wynikach Google np. https-//adwokatwieckowska.pl/specjalizacje/alimenty-krakow . Dobry adwokat będzie w stanie doradzić oraz poprowadzić sprawę dotyczącą alimentów profesjonalnie i skutecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *