dzianiny
Lifestyle Zakupy

Certyfikaty w modzie – co mówią nam o jakości materiałów?

Coraz więcej osób rezygnuje z bezmyślnego konsumpcjonizmu i decyduje się na w pełni przemyślane zakupy ubraniowe. Na jakie certyfikaty należałoby zwracać baczniejszą uwagę, aby można było dumnie nazywać się świadomym konsumentem? Czy można w tej kwestii bezgranicznie wierzyć producentom odzieży?

Czym są certyfikaty modowe?

Certyfikaty modowe określane są czasem również jako etykiety lub oznakowania modowe. Dzięki nim możemy dużo dowiedzieć się na temat materiałów, z których wykonane są nasze ubrania. Świadome zakupy polegają na tym, aby zwracać uwagę, w jaki sposób oznaczone są poszczególne produkty i wybierać tylko te, których materiały są certyfikowane. Certyfikaty mogą dotyczyć nie tylko jakości, ale również tego, czy dane ubranie wyprodukowane zostało w sposób etyczny oraz ekologiczny. Coraz więcej osób podnosi swoją świadomość w tej kwestii i coraz rzadziej robimy nieprzemyślane zakupy. Chodzi bowiem o to, aby nie dawać się ponosić emocjom i nie kupować wszystkiego, co nam się podoba i na co nas stać. Czasem warto pomyśleć, czy rzeczywiście kolejna sukienka jest nam niezbędna i czy nie będziemy zmuszone wyrzucić jej po dwóch praniach.

Dzianiny z certyfikatem Oeko-Tex

Oeko-Tex standard 100 to jeden z najpopularniejszych certyfikatów dotyczących jakości materiałów. Wyróżniamy w jego ramach cztery klasy produktów. Klasa pierwsza jest najbardziej wymagającą, ponieważ obejmuje ona m.in. dzianiny, z których produkuje się produkty dziecięce, np. pościel czy bieliznę. Klasa czwarta to natomiast klasa najniższa, która obejmuje np. firanki lub obrusy, a więc takie produkty, z którymi skóra człowieka ma raczej sporadyczny kontakt. Materiały oznaczone certyfikatem Oeko-Tex muszą przejść szereg badań laboratoryjnych, które mają na celu wykryć, czy nie zawierają one szkodliwych dla człowieka środków, takich jak np. formaldehydy czy pestycydy. Dzięki temu można wyeliminować odzież, która z wysokim prawdopodobieństwem może wywoływać alergie i inne niepożądane zmiany skórne. Jeśli widzimy na produkcie certyfikat Oeko-Tex, możemy być pewni, że jest on bezpieczny dla organizmu człowieka, co zostało stwierdzone na podstawie wielu fachowych badań.

Materiały z certyfikatem GOTS

Kolejnym bardzo znaczącym na rynku modowym oznaczeniem jest certyfikat GOTS. Obejmuje się nim zarówno włókna, dzianiny, tkaniny, jak i ubrania oraz tekstylia domowe. Oznaczenie produktu certyfikatem GOTS oznacza, że został on wyprodukowany zgodnie z wieloma międzynarodowymi wytycznymi, a sam proces wytwarzania został uznany za ekologiczny. Oznaczenie to wskazuje również, że produkty takie nie zawierają materiałów, które zostały wytworzone przy użyciu GMO. Certyfikat GOTS jest nadawany na czas jednego roku, a po jego upływie może być on odnowiony na kolejny rok.

Certyfikat RCS, czyli recykling w modzie

Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię, nawet w modzie. Dla takich osób ważny powinien być przede wszystkim certyfikat RCS, czyli Recycled Claim Standard. Jest on nadawany produktom, które zawierają co najmniej 5 % włókien pochodzących z recyklingu i przy których wytwarzaniu spełnione zostały określone wymogi. Ubrania produkowane w procesie recyklingu stają się z dnia na dzień coraz bardziej modne. Dziś na czasie nie jest kupowanie coraz to nowych produktów, ale przede wszystkim świadome robienie zakupów i działanie na korzyść naszej planety. Możemy wyróżnić dwa rodzaje certyfikacji RCS – certyfikat RCS 100 % oraz certyfikat RCS BLENDED. Ten pierwszy nadawany jest jedynie produktom, które zawierają co najmniej 95 % włókien recyklingowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *