Automatyka to słowo, które w każdym budzi od razu odpowiednie skojarzenia z bezproblemowym użytkowaniem, ułatwianiem koniecznych prac, a także z podwyższonym komfortem. Być może dlatego automatyka domowa stała się głośnym trendem i głośno o niej w mediach.
Automatyka domowa – fanaberia czy konieczność?
W przypadku, gdy nieruchomość wedle zamierzeń inwestora powinna funkcjonować bez kłopotania użytkowników lokali, dzieje się tak dzięki wdrożeniu patentów i elektronicznego sterowania układami, co powszechnie określa się terminem „automatyka domowa”. W dzisiejszych czasach niełatwo wyobrazić sobie życie bez niej, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciągle postępujący rozwój techniki.
Automatyka domowa – co wchodzi w jej skład?
Układy wentylacyjne i grzewcze nieruchomości, dopasowujące temperaturę wewnątrz do warunków atmosferycznych czy program sterujący jednoczesnym ruchem wind to najprostsze przykłady rozwiązań automatyki budynkowej. Co ciekawe, autorzy programów sterujących pozostają przy najprostszych rozwiązaniach, sprzęgając je z systemami operacyjnymi powszechnie spotykanych sprzętów. Z drugiej strony jest zdumiewające, że ten sam Windows, który odpala Painta, potrafi wprawiać w ruch również potężne mechanizmy.
Automatyka domowa – czy jest nam potrzebna?
Rewolucja techniczna służy stałemu wzrostowi poziomu egzystencji, który jest priorytetem dla większości z nas. Zauważalnie podwyższony poziom bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów w wydatkowaniu energii – to kolejne korzyści, które towarzyszą rozwiązaniom z zakresu automatyki budynkowej. Moda i przynależność do społecznej elity to dodatkowy plus dla niektórych użytkowników, lokatorów bądź inwestorów, nieco mniej istotny niż względy ekologiczne. Automatyka domowa jest nieuniknioną alternatywą dla tradycyjnego architektury, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że komputeryzacja wkracza we wszystkie dziedziny życia, z jakiego powodu nie mogłaby zamieszkać w murach naszych domostw? Niedługo przekonamy się na własnej skórze, czy opisane tu samoobsługujące się domy rozpowszechnią się także we wsiach i miasteczkach.