O miedzi, a dokładniej o wykonanych z niej garnkach miedzianych krąży wiele najróżniejszych tez. Jedne z nich są prawdziwe, inne natomiast można uznać za mity. Choć naczynia miedziane wyróżniają się efektownym kolorem i wyjątkowymi właściwościami, w związku z mieszanymi opiniami, nie każdy jest w stanie im zaufać. Czy miedź zawarta w naczyniach z miedzi może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie?
Co warto wiedzieć o gotowaniu w garnkach miedzianych?
Największą zaletą, jaką cechują się naczynia miedziane, jest świetne przewodnictwo cieplne. Garnki nagrzewają się szybko i równomiernie. Dla porównania wystarczy wspomnieć, iż garnki z aluminium przewodzi ciepło 9 razy gorzej, a ze stali 25 razy gorzej niż miedź. W związku z powyższym nich do nic nie przywiera, ciepło nie gromadzi się w jednym miejscu, a równomiernie rozkłada się po całej powierzchni naczynia. Tak więc można w nich gotować składniki delikatne, wrażliwe na obróbkę termiczną i ze skłonnością do przypalania. Profesjonalni kucharze przekonują, iż to bezpośrednio przekłada się na zachowanie większej ilości naturalnych aromatów, dając tym samym niepowtarzalny smak dania.
Gotowanie w miedzianych naczyniach jest również zdrowe, a przed laty wykorzystywano je nawet do filtrowania wody. Pozostawiona w nich na kilka godzin jest oczyszczona z wszystkich mikroorganizmów na skutek działania jonów miedzi. Stąd też kiedyś w szpitalach stosowano jedynie naczynia miedziane ze względu na ich antyseptyczne właściwości. Obecnie jednak wokół nich powstało wiele mitów dotyczących tego, jak oddziałują na organizm człowieka.
Naczynia miedziane a zdrowie
Wbrew panującym obiegowym opiniom garnki miedziane nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Potwierdziły to wielokrotne badania medyczne. Nie wchodzą one w reakcję z pożywieniem oraz nie oddziałują na jego smak oraz właściwości zdrowotne. Zdarza się, że w trakcie obróbki termicznej produktów spożywczych mogą uwalniać się śladowe ilości jonów miedzi. Jednak są to dawki niezagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Jedyne na c warto zwrócić uwagę, to przechowywanie żywności w naczyniach wykonanych z miedzi. Jest to wręcz zabronione. Na skutek dłuższego kontaktu z jedzeniem może dojść do wydzielania szkodliwej dla człowieka patyny. Poza tym, w garnkach miedzianych można gotować dosłownie wszystko i w każdej temperaturze.
W przypadku pojawienia się patyny w naczyniach miedzianych należy bezwzględnie ją usunąć. W zupełności wystarczą do tego naturalne środki, jak ocet z solą czy soda oczyszczona.