Dom Zakupy

Urządzamy nowoczesną jadalnię

Jadalnia jeszcze niedawno utożsamiana była z pomieszczeniem staroświeckim, w związku z czym znikała ona z otwartych salonów. Dziś na nowo określona odzyskuje należne jej miejsce. Przecież to wokół stołu koncentruje się nasze życie towarzyskie i rodzinne. Jak urządzić nowoczesną jadalnię? Jakie meble i lampy nad stół wybrać, aby były zarówno praktyczne, jak i estetyczne?

Nowoczesne podejście do jadalni – czym jest?

Jadalnia na nowo powraca do naszych domów, lecz tym razem w odświeżonej formie. Ludzie na nowo pragną jeść wspólnie przy dużym stole. Już nie wystarcza im przykucnięcie przy stoliku kawowym przed telewizorem. Ponownie w mieszkaniach wyznacza się osobne miejsce do spożywania posiłków i spotkań. Nowoczesne jadalnie nie przypominają już sztywnych i napuszczonych przestrzeni, w których trudno się rozluźnić. Ich wystrój powinien być funkcjonalny, wygodny oraz sprzyjać rodzinnej integracji.

Jakie meble do jadalni?

Niezmiennym podstawowym meblem jadalni jest stół. Niezależnie od formy powinien on być solidny oraz pojemny. W nowoczesnej jadalni nie jest konieczne, aby znajdował się on na środku pomieszczenia. Aby jadalnia nie była przygnębiającym miejscem, należy tchnąć w nią nieco życia. Wystarczy ustawić stół pod ścianą, aby wnętrze wyglądało niekonwencjonalnie, bądź nadać jej jeszcze inną funkcję (biura czy biblioteki).

Kiedy stół zostanie umieszczony pod ścianą, świetnym pomysłem może być ustawienie przy nim wyścielanej ławy z jednej strony zamiast krzeseł. Ławę można wprowadzić nawet, gdy stół stoi na środku pokoju. Zmieści się na niej więcej osób, a zarazem jadalnie nabierze charakteru. Wersja artystyczna takiej jadalni zawiera różne taborety i krzesła np. wyszperane na pchlim targu, które należy kupować parami, aby uniknąć wrażenia chaosu. Natomiast wersja elegancka wymaga zakupu szykownego kompletu krzeseł. Różne krzesła przy stole wprowadzają do jadalni element zabawy oraz przełamują sztywną konwersację. Jest to trend, który ostatnimi czasy zyskuje coraz większe znaczenie. Im prostszy stół, tym więcej można sobie pozwolić w doborze siedzisk. Jednak w przypadku gdy stół ma efektywną rzeźbiarską formę, krzesła nie powinny już od niego odwracać uwagi. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie komplet prostych siedzisk. Jest to świetny pomysł, jeśli występują obawy o brak wyczucia w dobieraniu różnych mebli. A nowe krzesła zawsze z czasem można dokupić. Jadalnia to nie tylko stół i krzesła, choć są one z pewnością najważniejsze. To również kredens, witryna, komoda, często też barek, zarówno w nowoczesnych formach, jak i tych stylizowanych na stare. Jadalnia to w końcu najlepsze miejsce na wyeksponowanie rodzinnej porcelany.

Lampy nad stół i inne dodatki do jadalni

Dopełnieniem szykownej jadalni jest z pewnością oświetlenie. Należy jednak zapomnieć o ciężkich żyrandolach. Niegdyś wieszano je nad stołami, aby zaimponować gościom. Obecnie bardziej niż nagromadzeniem kryształów, lampy nad stół cechują się ciekawą formą i aranżacją. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest zawieszenie charakterystycznej lampy centralnie nad stołem. Należy jednak uważać, aby światło nie było zbyt agresywne i skierowane w jedną stronę. Przy takim oświetleniu zgromadzeni przy stole goście nie będą wyglądać korzystnie, a pozostała część pokoju będzie pełna mroku. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór lampy bądź nowoczesnego żyrandola, który daje miękkie, rozproszone światło. Warto także wprowadzić do jadalni kinkiety, które stworzą bardziej intymną i kameralną atmosferę.

Ostatnim elementem, za pomocą którego możliwe staje się budowanie nastroju w jadalni ,jest dywan. Położony pod stołem podkreśli jego naczelne znaczenie. Musi być jednak dość spory – wystawać poza obręb stołu i umieszczonych przy nim krzeseł. Dywan może być wzorzysty i kolorowy, jak i stonowany. Właściwy wzór może wyznaczyć charakter pomieszczenia. Dzięki niemu wnętrze wyda się również bardziej przytulne. Jeszcze tylko stylowa zastawa i co najważniejsze smaczne jedzenie oraz miłe towarzystwo, aby od stołu w jadalni nie chciało się odejść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *