Różności

Mała usterka – groźny wypadek?

Każdy kierowca przynajmniej raz zbagatelizował drobną usterkę. I o ile zwykle na przykład z niedziałającym światłem albo uszkodzonym czujnikiem ABS można pokonać naprawdę wiele kilometrów, to znane są przypadki, kiedy to właśnie takie drobne usterki stawały się przyczyną groźnych wypadków.

Masz samochód? Dbaj o niego!

Każdy samochód prędzej czy później trafi do warsztatu i najczęściej powodem wizyty będą niewielkie usterki. Należy je usuwać na bieżąco, bo choćby wspomniany we wstępie czujnik ABS jest też ważnym elementem systemu ESP, którego brak na oblodzonej nawierzchni prowadzić może do katastrofalnego wypadku. Zresztą samochód, w którym na bieżąco uszczelnia się wycieki, zmienia filtry, naprawia silniczek wycieraczek albo zastępuje uszkodzone fragmenty wiązek elektrycznych, będzie pod stałą kontrolą i zanim pojawi się poważna awaria, będzie można jej zapobiec. Warto zdawać sobie sprawę, że każda z drobnych usterek w niesprzyjających okolicznościach może doprowadzić do tragedii, albo przynajmniej poważnej awarii. Przez uszkodzony termostat łatwo nie zauważyć ubytku oleju, niesprawne wycieraczki w deszczu to recepta na kolizję, a kończące się tarcze i klocki na górskiej drodze odmówią posłuszeństwa jeszcze szybciej. Każdy, komu zależy na zdrowiu i życiu swoim i pasażerów, wie, że drobna usterka wymaga tak działania tak samo, jak poważne uszkodzenie silnika czy skrzyni.

Chcesz kupić auto? Samochody używane z gwarancją wszystkich marek!

Mając ten sam samochód od lat, można względnie łatwo wychwycić wszystkie niepokojące oznaki zbliżających się awarii. W przypadku świeżo kupionego samochodu na ucho nie da się go jednak zdiagnozować. Dodatkowo w nowszych modelach nawet małe awarie to już nie jest kwestia 50 czy 100 złotych, bo często trzeba wymontować mnóstwo osprzętu, żeby dostać się do uszkodzonej części. I nadal – odpowiedzialny kierowca nie pozwoli sobie na zlekceważenie niewielkiego problemu. Warto jednak w tym przypadku skorzystać z ochrony gwarancyjnej. Kupując samochód używany dowolnej marki z gwarancją sprzedawcy, bardzo często można liczyć na szybką naprawę wykrytych usterek. Zasady gwarancji mogą być zarysowane w różny sposób, ale zdecydowana większość salonów z autami używanymi idzie klientom na rękę i gwarancja dotyczy nie tylko kluczowych podzespołów oraz poważnych awarii, lecz większej części osprzętu. Jeśli natomiast niewielka usterka pojawia się w układzie, od którego sprawności zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów, to gwarancja zawsze obejmie jej usunięcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *