Różności

Czy Francuzi lubią Polaków?

Choć polski system intensywnie stara się powstrzymać Polaków od emigracji, decyzję o wyjeździe z Polski na stałe podejmuje co roku bardzo wiele osób. Jednym z krajów, do których Polacy najczęściej udają się na emigrację, jest Francja. Głównym czynnikiem wydają się być względy ekonomiczne.

Jak żyje się Polakom we Francji?

Szacuje się, że we Francji zamieszkuje nawet ponad milion osób posiadających polskie pochodzenie. Polonia przebywająca w tym kraju z reguły bardzo chwali sobie życie na emigracji. Jeśli chodzi o pozytywne jego aspekty, na pierwszym miejscu przez Polaków stawiana jest zwykle praca we Francji. Przede wszystkim chodzi o zarobki. We Francji za pracę taką samą, jaką wykonywalibyśmy w Polsce, otrzymamy większą pensję. To właśnie czynniki finansowe powodują, że Polacy tak często jako kraj emigracji wybierają Francję. Praca we Francji wygląda nieco inaczej niż w Polsce nie tylko pod względem ekonomicznym. Polacy pracujący w tym kraju zauważają, że są bardziej doceniani przez przełożonych, niż w Polsce, a dodatkowo uważani są nawet za lepszych pracowników niż Francuzi. Tydzień roboczy trwa tam 35 godzin. Praca we Francji jest więc głównym pozytywnym aspektem, jaki Polacy zauważają, jeśli chodzi o życie na emigracji. Nasi rodacy bardzo chwalą sobie również system edukacji we Francji. Wygląda on nieco inaczej niż w naszym kraju. Dzieci mniej czasu spędzają w ławkach, a więcej na aktywnych zajęciach na zewnątrz. W ciągu roku we Francji uczniowie mają cztery dwutygodniowe przerwy, które nazywane są feriami. Polacy zauważają również, że dzieci więcej materiału przerabiają w szkole, a mniej samodzielnie w domu. Nauczyciele zadają zdecydowanie mniej prac domowych.

 

Czy czują się jak u siebie w kraju?

Polacy bardzo chwalą sobie codzienne życie we Francji. Jest to kraj bardzo tolerancyjny, w którym nie dyskryminuje się ludzi ze względu na narodowość. Francuzi są życzliwi i uprzejmi wobec obcokrajowców. Poproszeni o pomoc, zawsze chętnie się zgadzają. Minusem, który zauważają Polacy jest jedynie to, że większość Francuzów z reguły niechętnie posługuje się językiem angielskim. W większości miejsc jednak będziemy w stanie porozumieć się w tym języku – staje się on coraz bardziej powszechny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *