Choć na pozór wydaje się niewinne, chrapanie to groźny problem dzisiejszego człowieka. Poza nieprzyjemnym – bardziej dla otoczenia, niż dla samego chrapiącego – odgłosem chrapania często ujawnia się bezdech senny leczenie którego to konieczność, gdyż może doprowadzić do zatrzymania czynności oddechowych.
Nie ma w tym przypadku wskazanej najbardziej narażonych – bezdech senny leczenie którego nie wydaje się pilną sprawą, czyha na każdego, niezależnie od płci. Nie tylko w nocy, również za dnia mogą to być luki w pamięci i słaba koncentracja, uczucie senności, a także stany lękowe i depresyjne. W skrajnych przypadkach może skończyć się cukrzyc, udarem lub zgonem podczas snu.
Przyczyny bezdechu sennego mogą być niejednoznaczne i niekiedy nie zależą od chorego. Należą do nich krzywa przegroda nosowa, zwiotczenie mięśni podniebienia, lecz także otyłość, palenie papierosów czy też picie alkoholu. Jak przebiega leczenie bezdechu sennego?
Wątpliwości rozwieje precyzyjna diagnoza bezdechu. Należy postawić na taki plan działań specjalistyczne badania i pomiary oddychania w dłuższym czasie. Po sprawdzonej diagnozie do akcji wkracza aparat CPAP, zwany też protezą tlenową. Dzięki podnoszeniu ciśnienia w drogach oddechowych, wyrównuje stan oddechu do prawidłowego poziomu. Dla poprawy stanu przegrody nosowej, można wykonać zabieg chirurgiczny.
Mamy także do czynienia z powodzią środków farmaceutycznych na chrapanie, lecz lekarze zalecają wstrzemięźliwość w ich stosowaniu, gdyż nie są poparte testami świadczącymi o ich przydatności klinicznej, co więcej, niektóre z nich mogą szkodzić zdrowiu. Żeby zminimalizować możliwość choroby, lekarze radzą – nie ma nic nad ruch i ograniczenie spożycia szkodliwych dla zdrowia substancji.